یک خبر یک نکته ۳ --تیک تاک به وقت ۳۵ سالگی--

سه‌شنبه 1 مرداد‌ماه سال 1387 06:17 ق.ظ نویسنده: هادی نظرات: 15 نظر چاپ

با دقلو زایی در سن 72 سالگی خانم  اومکاری پانوار  هندی مسن ترین مادر جهان به حساب می آید.

پی بردن به جذابیت خبرهایی از این گونه که به سرعت در رسانه های جهان دست به دست می شود سخت نیست.همه میدانند بچه دار شدن خانمها پس از سن یائسگی تقریبا محال است.اما وقتی نوبت به پدر 75 ساله این خانواده میرسد خبر محدود به چند اظهار شادمانی کوتاه است چرا؟ چون همه فکر میکنند مردان تا آخرین قطره خونشان قدرت باروری دارند اما نتیجه بررسی های یک مرکز ناباروری در فرانسه که روی 12200 زوج انجام شده ضربه سختی به باور همیشگی بودن باروری مردان وارد کرده است .نتیجه این بررسی نشان میدهد مردان بعد از 35 سالگی در دست انداز ناباروری قرار میگیرند و اگر برای بچه دار شدن تا 40 سالگی درنگ کنند شانس بچه دار شدنشان به 10 درصد می رسد. تا به امروز متخصصان زنان در بحث های مربوط به باروری و خطر های آن فقط سن مادر را مورد ملاحظه قرار می دادند و سن پدر معمولا چندان مهم فرض نمیشد اما یافته جدید ثابت میکند که مردها هم مثل خانمها یک ساعت زیستی درونی دارند که در حوالی 35 سالگی به کار می افتد و با هر تیک تاک ما را یک قدم به ناباروری نزدیک تر میکند.

تامل:::در حالی سن ازدواج در ایران و جهان به مرزهای 30 سالگی رسیده و حتی از آن گذشته است که در پدر و مادران بالای 35 سال ناباروری تنها معضل نیست خطر اصلی دیگر وقوع نقص ژنتیک و بیماری های مادر زادی در فرزندان است.

منبع:  روزنامه همشهری یکشنبه 23 تیر87

این موضوع واقعا موضوعی نگران کننده هستش ،من خودم از نزدیک با این مساله مواجه شدم .پدر و مادری هر دو تحصیل کرده ،پدری استاد دانشگاه و برجسته و مادر دبیری کارآزموده فرزندی دارند مبتلا به سندروم دان چرا؟ یکی از دلایل این اتفاق سن بالا و ازدواج در سنین بالا هست که به تبع اون باروری در سن بالا انجام میشه.دو مادر هم سن یکی مادر پسری 8 ساله مبتلا به سندروم دان  و مادری دیگر در همان سن پسری دارد در سن 22 سالگی که به حمد خدا سالم است. این دو مادر 45 سال سن دارند. یک مادر اولین بارداری خود را در سن 37 سالگی تجربه میکند و مادری دیگر در سن 23 سالگی.پدری اولین باروری خودش رو در سن 26 سالگی تجربه میکنه و پدر دیگر در سن 40 سالگی.این دو پدر هم همسن هستند.

 البته این همه دلایل نیست ولی آمار و علم پزشکی هم میگود که بی تاثیر نیست.

چون من از نزدیک در جریان این مورد هستم میگم که واقعا سخته   واقعا سخته    واقعا سخته برای مادری که پاره تنش از زبان دیگران منگل باشه.گرچه من به شخصه حالاتی رو از اون دیدم که کمتر بچه سالمی بهش پی میبره .

 درسته که خداوند گر ز حکمت ببندد دری /  به رحمت گشاید در دیگری  ولی واقعا برای اون مادر  و حتی فرزند عاقبت کار سخته.