خطبه غدیر ۱۱

پنج‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1387 07:09 ق.ظ نویسنده: هادی نظرات: 7 نظر چاپ

هان مردمان ! شما بیش از آنید که در یک زمان با یک دست من بیعت نمایید . از این روی خداوند عزوجل به من دستور داده که از زبان شما اقرار بگیرم و پیمان ولایت علی امیر المومنین را محکم کنم و نیز بر امامان پس از او که از نسل من و اویند همانگونه که اعلام کردم که ذریه من از نسل اوست .

پس همگان بگویید:

((البته که سخنان تو را شنیده پیروی میکنیم و از آنها خشنودیم و بر گردن گذار و بر آنچه از سوی پروردگار مان در امامت اماممان علی امیر المومنین و امامان دیگر – از صلب او – به ما ابلاغ کردی با تو پیمان میبندیم با دل و جان و زبان و دستهایمان . با این پیمان زنده ایم و با آن خواهیم مرد و با آن اعتقاد برانگیخته می شویم و هرگز آن را دگرگون نکرده شک و انکار نخواهیم داشت و از عهد و پیمان خود بر نمی گردیم.(ای رسول خدا) ما را به فرمان خدا پند دادی  در باره علی امیر المومنین و امامان از نسل خود و او، که حسن و حسین و آنان که خداوند پس از آنان برپا کرده است . پس عهد و پیمان از ما گرفته شد از دل و جان و زبان و روح و دستانمان . هر کس توانست با دست وگرنه با زبان پیمان بست و هرگز پیمانمان را دگرگون نخواهیم کرد و خداوند از ما شکست عهد نبیند و نیز فرمان تو را به نزدیک و دور از فرزندان و خویشان خود خواهیم رسانید و خداوند را برآن گواه خواهیم گرفت و هر آیینه  خداوند بر گواهی کافی است و تو نیز بر ما گواه باش .)) هان مردمان ! چه میگویید؟ همانا خداوند هر صدایی را می شنود و ان را که از دل ها میگذرد می داند . ((هر آن کس هدایت پذیرفت ، به خیر خویش پذیرفته و آن که گمراه شد به زیان خود رفته .)) و هر کس بیعت کند، هر آیینه با خداوند پیمان بسته که ((دست خدا بالای دستان آن هاست.))

هان مردمان ! آنک با خداوند بیعت کنید و با من پیمان ببندید و با علی امیر المومنین و حسن و حسین و امامان  پس از آنان از نسل  انان که نشانه ای پایدارند در دنیا و آخرت.

خداوند مکاران را تباه میکند و به با وفایان مهر میورزد .((هر که پیمان شکند)) جز این نیست که به زیان خود گام برداشته و هر که بر عهدی که با خدا بسته پابرجا ماند ، به زودی خدا او را پاداش خواهد داد . هان مردمان ! آنچه بر شما بر گفتم بگویید و به علی با لقب امیر المومنین سلام کنید و بگویید((شنیدیم و فرمان میبریم . پروردگارا ! آمرزشت خواهیم و بازگشت به سوی تو است .)) و نیز بگویید: (( تمام سپاس و ستایش خدایی راست که ما را به این راهنمایی فرمود و گرنه راه نمی یافتیم))_تا آخر آیه.

هان مردمان ! هر آینه برتری های علی بن ابی طالب نزد خداوند عزوجل – که در قرآن نازل فرموده – بیش از آن است که من یکباره بر شمارم . پس هر کس از مقامات او خبر دارد و آنها را شناخت او را تصدیق و تایید کنید . هان مردمان ! آن کس که از خدا و رسولش و علی و امامانی که نام بردم پیروی کند ، به رستگاری بزرگی دست یافته است . هان مردمان ! سبقت جویان به بیعت و پیمان و سرپرستی او و سلام بر او با لقب امیر المومنین ، رستگارانند و در بهشت های پر بهره خواهند بود . هان مردمان ! آن چه خدا را خوشنود کند بگویید . پس اگر شما و تمامی زمینیان کفران ورزند ، خدا را زیانی نخواهد رسانید .

پروردگارا ! آنان را که به آنچه ادا کردم و فرمان دادم ایمان آورند ، بیامرز و بر منکران کافر خشم گیر ! و الحمد لله رب العالمین .