X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

عبور از فیلترینگ = مجازات زندان + جزای نقدی + سرقت اطلاعات

جمعه 17 دی‌ماه سال 1389 08:58 ق.ظ نویسنده: هادی نظرات: 3 نظر چاپ

 بسم الله الرحمن الرحیم
 

در این مطلب به ارائه گزارش 

 "مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی" 

می پردازیم .

  با استناد به قانون جرایم رایانه ای
دسترسۍ به تارنماۍ فراخوانده شده امکان پذیر نمۍ باشد. 
  

 

رسیدگی به گزارشات و شکایات: filter@dci.ir

سرویس پاسخ به سؤالات گرداب- استفاده از نرم‌افزارهای موسوم به فیلترشکن در دسته جرائم رایانه‌ای قرار دارد که می‌تواند مجازات زندان هم داشته باشد.
بر اساس فهرست تعیین شده از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، انتشار فیلترشکن‌ها و آموزش روش‌های عبور از سامانه‌های فیلترینگ، برابر بند ج ماده 25 قانون جرائم رایانه‌ای جرم است و با متخلفانی که در این زمینه در فضای مجازی فعالیت می‌کنند به عنوان یک مجرم برخورد می‌شود و استفاده از آن‌ها،حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات را به همراه خواهد داشت.

 لازم به توضیح است میل و کشش کاربران به استفاده از چنین فناوری‌هایی برای گذشتن از فیلترینگ، با عوارض خطرناکی همراه است؛ چرا که کاربر با استفاده ازVPN  و همچنین نرم‌افزار فیلترشکن با اتصال به یک سرور در خارج از کشور (معمولا در انگلیس و آمریکا) متصل شده و همین امر موجب اختصاص یکIP خارجی به رایانه کاربر داخلی می‌شود که در ادامه این کار، همه داده‌ها و اطلاعات از رایانه کاربر به سرور خارجی انتقال پیدا کرده و از آنجا وارد دنیای مجازی اینترنت می‌شود و به این وسیله، از فیلترینگ داخلی کشور عبور می‌کند.

اما این عبور از فیلتر با تهدیدهایی روبه‌رو می‌شود؛ به این ترتیب که کاربر نمی‌داند بیشتر و اغلب سرورهایی که اشتراکVPN  را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، نه تنها تمامی اطلاعات رد و بدل شده را بررسی و کنترل می‌کنند، بلکه به همین وسیله با پورت‌های باز رایانه کاربر به اطلاعات درون رایانه وی دسترسی پیدا کرده و امکان کپی‌برداری و یا دیدن اطلاعات داخلی رایانه او برای سرورهای خارجی میسر می‌شود.
این در حالی است که اگر کاربر، برای مثال در شبکه محل کارش، این نوع ارتباط را برقرار کند، سرور می‌تواند از طریق رایانه او به اطلاعات شبکه داخلی آن اداره نیز دسترسی پیدا کند و نیز با نرم‌افزارهای پیشرفته، بدون آگاهی کاربر، اطلاعات موجود در رایانه یا شبکه داخلی وی را برای خود کپی کند.

همین مسأله در نرم‌افزارهای فیلترشکن مانند "فری‌گیت" و "اولترا سورف" نیز صدق می‌کند؛ به این معنی که مقدار اطلاعاتی که از شما در حال ارسال(send) شدن است بیشتر از اطلاعاتی است که شما ارسال(receive) ‌می‌کنید. گزارش‌های بسیاری وجود دارد که وقتی افرادsend rate خود را بررسی ‌می‌کنند، متوجه می‌شوند عدد نشان داده شده بالاتر از نتیجه دریافتی است، که مؤید این مطلب است.

همچنین می‌توانید برای  کسب اطلاعات بیشتر از جرائم رایانه‌ای و آشنایی بیشتر با vpn و فیلترشکن به لینک‌های زیر مراجعه فرمایید:


منبع: